بازار

برچسب انرژی؛ گامی رو به سوی صرفه جویی

بارها در مورد برچسب انرژی در فروشگاه‌ها و وسایل خانه شنیده‌اید. اینکه برچسب انرژی چیست و عملکرد آن روی لوازم الکترونیکی به چه صورت است؟ می‌تواند سوال بسیاری از افراد باشد‌.

مزیت استفاده از این برچسب و تبلیغات گسترده‌ای که از این محصول شنیده می‌شود، افراد را به دانستن اینکه برچسب انرژی چیست؟ ترغیب می‌کند. در اینجا توضیحات و کاربرد این محصول و نحوه استفاده‌ آن را بیان می‌کنیم و درباره چاپ برچسب انرژی بیشتر می‌دانیم. با ما همراه باشید.

برچسب انرژی چیست؟

برچسب انرژی که به صورت یک لیبل کاغذی است را روی دستگاه‌های الکترونیکی می‌چسبانند. این لیبل نشان‌دهنده کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی است و علائمی درباره‌ کار کردن بهینه و مناسب دستگاه، روی آن ثبت شده است.

این برچسب با هدف کنترل انرژی و صرفه‌جویی در مصرف آن در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاخص انرژی در این برچسب‌ها بر اساس حروف A تا G نمایش داده می‌شود. هر کدام از این حروف رنگی از سبز تا قرمز دارند.

حرف A با برچسب انرژی که سبز پررنگ است، نشان‌دهنده کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله بوده و حرف G که با رنگ قرمز مشخص شده است، نشان از وسایلی دارد که دارای بیشترین مصرف و کمترین کارایی هستند.

برچسب انرژی نمودار A بصورت A+ و A++ است که میزان مصرف انرژی را نشان می‌دهد. تفاوت بین این دو گروه A وA+  در چیست؟ شاخص بکار گرفته شده در این برچسب‌ها، بدین شکل است که لوازم قرارگرفته در گروه A+، انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

گروه نمودار برچسب انرژی  A++ که بر محصولات نصب شده است، بسیار مقرون به صرفه‌تر از گروه قبلی است. این شاخص به عنوان برترین رتبه از میزان مصرف انرژی شناخته شده است.

برچسب انرژی چه کاربردی دارد؟

توجه به برچسب انرژی درج شده روی لوازم الکترونبکی جزء مواردی است که در خرید بسیار موثر هستند. بنابراین، توجه بر اینکه برچسب انرژی چیست و در هر لوازم الکترونیکی نشانگر چه مواردی است؟ بسیار اهمیت دارد. برچسب انرژی تقریبا در کلیه لوازم الکترونیکی قابل کنترل می‌باشد و دارای کاربردهای زیر است:

 • به انتخاب درست و آگاهانه در هنگام خرید کمک می‌کند.
 • مصرف‌کنندگان را با میزان کاربرد و بازدهی لوازم آشنا می‌کند.
 • به بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ انرژی مصرفی کمک می‌کند.
 • میزان آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهد.
 • اطلاعات مهمی را درباره‌ هر وسیله در اختیار مصرف‌کننده می‌گذارد.

استانداردهای برچسب انرژی محصولات، ممکن است در کشورهای مختلف برای دستگاه‌های متفاوت، تفاوت داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است طبق استاندارد ایران، بازدهی مصرفی انرژی تا سطح A تعریف شده باشد اما طبق استاندارد اروپایی از نظر سطح انرژی مصرفی A+ یا مثلا ++A باشد.

دستگاه‌های لباسشویی طبق استاندارد اروپایی تولید شده و سطح مصرف انرژی آنهاA+  است اما به دلیل اینکه در ایران این استاندارد برای لباسشویی تا سطح A تعریف شده است، سطح انرژی را بر برچسب، تا A درج می‌کنند اما در واقع بازدهی واقعی همان استاندارد اروپایی تعریف شده روی دستگاه است.

energy2

برچسب انرژی روی چه محصولاتی قرار می‌گیرد؟

برچسب انرژی بر تمامی محصولات برقی دیده می‌شود و نشان‌دهنده میزان مصرف برق آنها است. در ادامه پرکاربردترین لوازم برقی در خانه که برچسب انرژی دارند را معرفی می‌کنیم و در مورد اطلاعات لیبل روی آنها توضیحاتی بازگو خواهیم کرد.

برچسب انرژی یخچال

بیشترین نوع برچسب‌های انرژی، مربوط به یخچال‌ها هستند. اولین برچسب انرژی نیز بر یخچال و فریزر قرار گرفت و میزان انرژی آنها را نشان داد. اطلاعات درج شده بر این لیبل به صورت زیر است:

 • شرکت سازنده یخچال و فریزر
 • مدل کالا
 • مصرف برق یخچال و فریزر به کیلو‌‌وات بر ساعت است.
 • حجم نگهداری مواد تازه به لیتر
 • حجم نگهداری مواد منجمد به لیتر
 • ردیف و کلاس منطقه جغرافیایی و آب و هوایی

برچسب انرژی کولر

بعضی از افراد دغدغه‌ مصرف بالای برق کولر گازی و اسپلیت را دارند. با یک انتخاب مطمئن و آگاهانه و نصب برچسب انرژی روی این لوازم برقی، می‌توان تا حد بالایی در مصرف انرژی و برق صرفه‌جویی کرد. نکاتی که بر برچسب انرژی کولر نوشته شده است به شرح زیر است:

 • مدل کولر گازی
 • میزان عملکرد دستگاه بر اساس کیلو وات
 • میزان سرمایش خروجی دستگاه در حالت بیشترین قدرت کولر گازی
 • عملکرد اسپیلت در هر یک از حالت‌های سرمایشی و گرمایشی
 • میزان سروصدای موتور کولر گازی

برچسب انرژی بر سایر وسایل

تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان لوازم مختلف از طرف دولت ملزم هستند که بر تمامی وسایل و محصولات خود برچسب انرژی قرار دهند. در صورتی که شرکت عرضه‌کننده، وسیله‌ای بدون برچسب انرژی را روانه بازار کند، از طرف دولت جریمه خواهد شد.

بنابراین این وظیفه مهم بر عهده‌ تولیدکننده است. میزان محاسبه انرژی مصرفی در هر دستگاهی متفاوت از دیگری است. به عنوان مثال روش بازدهی مصرف انرژی کولر گازی کاملا متفاوت با ماشین لباسشویی است. سایر وسایل برقی به ترتیب زیر هستند:

energy3

برچسب انرژی لامپ و دیگر وسایل روشنایی

یکی دیگر از وسایلی که برچسب انرژی بر آن نصب می‌شود، لامپ‌های LED، هالوژن، فاورسنت و لامپ رشته‌ایی است. از جمله مواردی که در برچسب‌های انرژی لامپ و وسایل روشنایی ذکر می‌شود، میزان مصرف برق برحسب وات است.

بنابراین پیش از خرید انواع لامپ‌ها به برچسب انرژی آن توجه کنید. این برچسب انرژی نشان می‌دهد که لامپ تا چه اندازه برای شما صرفه اقتصادی دارد و تا چه اندازه این محصول به محیط زیست آسیب می‌رساند.

برچسب انرژی ساختمان

برچسب انرژی ساختمان گواهینامه‌ای است که توسط بازرس ویژه تایید شده و ثبت می‌گردد. بیشتر ساختمان‌ها دارای این لیبل هستند که بر اساس طراحی و ساخت ساختمان مشخص می‌شود.

برچسب انرژی خودرو

خودرو نیز جزء وسایلی است که برچسب انرژی دارند. کاربرد برچسب انرژی در اینجا بر اساس انرژی مصرفی اتومبیل است و بیشتر برای خودروهای برقی و هوشمند استفاده می‌شود. این لیبل نشان‌دهنده موارد زیر است:

 1. برند و مدل خودرو
 2. وزن، نوع سوخت، نوع ماشین
 3. مصرف سوخت درون شهری و برون شهری
 4. مصرف گاز دی اکسید کربن و آلاینده‌ها به گرم در کیلومتر

چاپ برچسب انرژی

چاپ برچسب انرژی به دو حالت کاغذی و پی وی سی امکان‌پذیر است که در ادامه به مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

چاپ برچسب انرژی کاغذی

این نوع برچسب‌ها پشت چسبدار چاپ می‌شوند. مزیت این نوع چاپ‌ها این است قیمت کمتری دارند چراکه قیمت کاغذ از پی وی سی پایین‌تر است. البته توجه کنید که به صرفه بودن چاپ کاغذی درصورتی است که تیراژ بالا برای چاپ داشته باشید.

دقت کنید که اگر برچسب محصول کاغذی است، بهتر است روی آن سلفون بکشند زیرا انواع لیبل کاغذی دوام بالایی در برابر رطوبت ندارند.

چاپ بر چسب انرژی پی وی سی

این نوع برچسب بالاتر از نوع کاغذی آن است. ویژگی‌هایی مانند ماندگاری طولانی، ضد آب بودن، امکان چاپ به صورت شیشه‌ای یا ترانسپرنت و مقاوم بودن در برابر پارگی باعث شده تا این محصول در طولانی مدت بسیار مقرون به صرفه باشد.

قیمت چاپ برچسب انرژی

هر برچسب انرژی با توجه به نوع و جنس و تعداد تیراژ قیمت متفاوتی دارد. اندازه‌های برچسب انرژی نیز بر هزینه آن تاثیرگذار هستند. شرکت چاپ سیناپکینگ با بیش از ۲۰ سال سابقه در صنعت چاپ توانسته انواع لیبل مانند ه,لوگرام، انواع فاکتور، برچسب اموال، برچسب انرژی و مواردی از این قبیل را چاپ و عرضه کند. به این ترتیب به یکی از بهترین برندهای ایرانی تبدیل شده است.

سخن پایانی

اکنون که با مفهوم برچسب انرژی آشنا شده‌اید، انتظار می‌رود علاوه‌ بر شکل ظاهری و تکنولوژی استفاده شده، به شرکت سازنده نیز توجه داشته باشید. اگر قصد دارید بر محصولات خود لیبل انرژی نصب کنید، می‌توانید با مراجعه به سایت سیناپکینگ بهترین برچسب‌ها را با قیمت مناسب سفارش دهید.

این مطلب، یک رپورتاژ آگهی بوده و عصر مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه