بورس

بهبود معاملات بورس پس از یک هفته /خودرو باز نشد

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز یکشنبه سی‌اُم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با افزایش ۸ هزار و ۶۱۰  واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۴۰۵ واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با رشد هزار و ۹۴۱ واحدی در رقم ۴۷۶ هزار و ۷۲۱ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۱۲۹ واحدی در سطح ۲۰ هزار و ۴۲ واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز ۴۴۱ واحد رشد کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۱۳۶ واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۳۳۳ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۱۷ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۵۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۹ درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز در غیاب نماد خودرو، نمادهای فولاد، فملی و فخوز بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نوری و شستا در رتبه‌های بعدی بودند.  در مقابل نمادهای فارس، خزامیا و شپدیس بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. نماد خودرو (ایران خودرو) امروز نیز بازگشایی نشد.

در فرابورس نیز نماد زاگرس که با ورود پول حقیقی مواجه بود پیشران بود و پس از آن، نمادهای ارفع و هرمز بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای دی، وکبهمن و غدیس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، فروژ و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

بهبود ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۰ هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲ هزار و ۲۳۲ میلیارد تومان بود که ۲۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز پس از یک هفته رشد کرد و با افزایش ۲۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۴ هزار و ۱۵۶ میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در پایان معاملات یکشنبه، ۳۵ نماد صف خرید داشتند و ۱۹ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات به ۱۹۲ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز در زمان بسته شدن معاملات ۵۵ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) با صف خرید ۴۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از زاگرس، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد غدانه اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن ۲۴ میلیارد تومان بود. پس از غدانه، نمادهای پدرخش، فلامی، خوساز و میهن بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس

منبع : اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *