مسکن

بهره‌گیری از زمین‌های اوقاف زنجان برای تامین مسکن در برخی شهرستان‌ها

ایسنا/زنجان مسؤول اداره بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اوقاف استان زنجان گفت: طرح سرمایه‌گذاری عمرانی نهضت ملی مسکن در اراضی موقوفه قیدار نبی (ع) شهرستان خدابنده اجرا می‌شود.

مهدی نیکویی امروز (نهم اردیبهشت ماه) اظهار کرد: دو نمونه از طرح‌های موفق سرمایه‌گذاری و احیای موقوفات استان زنجان که توسط این اداره طراحی و با کمک اداره‌های اجرایی شهرستان‌ها به مرجله اجرا رسیده است در نمایشگاه دستاوردهای سازمان اوقاف و امور خیریه ارائه شد.

وی بیان کرد: طرح سرمایه‌گذاری عمرانی نهضت ملی مسکن در اراضی موقوفه قیدار نبی (ع) شهرستان خدابنده که با الحاق ۲۰۰ هکتار از اراضی موقوفه به وسعت شهر قیدار اضافه شده است که قابلیت ساخت بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی را دارد.

او گفت: با توافق‌های انجام‌شده با نسبت ۳۵ درصد سهم موقوفه و ۶۵ درصد سهم مسکن و شهرسازی، روند الحاق به‌زودی شروع می‌شود و پس از آن، اقدامات اولیه ساخت‌وساز نهضت ملی مسکن در این زمین‌ها آغاز خواهد شد.

نیکویی ادامه داد: این طرح علاوه بر ایجاد رونق در صنعت ساختمان باعث تأمین مسکن ارزان برای جوانان و خانواده‌ها با سطح درآمد کم و متوسط می‌شود. همچنین ارزش‌ افزوده موقوفه نیز به‌صورت فوق‌العاده افزایش می‌یابد و باعث درآمد پایدار برای موقوفه می‌شود و حتی در کاهش رشد قیمت مسکن در این شهرستان نیز مؤثر است.

وی بیان کرد: طرح دوم ارائه‌شده در این نمایشگاه ساخت ۵۲ واحد مسکونی در شش بلوک در اراضی وقف‌شده توسط مرحوم عبدالرزاق شهر آببر شهرستان طارم است که در سال‌های گذشته با مبلغ ناچیزی به اجاره کشت و زرع واگذار می‌شد.

مسؤول اداره بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اظهار کرد: به‌تازگی پروژه یادشده با واقع شدن در بافت شهر، متروکه مانده بود که با انتشار فراخوان عمومی موفق به جذب سرمایه‌گذار، به بخش خصوصی شدیم و با تأمین اعتبار بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان از تیر ماه ۱۴۰۰ ساخت‌وساز شروع شده است و با پیشرفت ۹۵ درصدی امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره‌ کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، او گفت: دو واحد از ۵۲ واحد برای موقوفه اختصاص داده شده است و ۵۰ واحد نیز به مردم واگذار خواهد شد. نگاه اوقاف در این طرح اختصاص این واحدها با کمترین سود و نزدیک به قیمت تمام‌شده به خانواده‌های طارمی است تا وقف توانسته باشد قدمی در تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد بردارد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه