دکوراسیون

تعمیر و نگهداری یونیت دندانپزشکی

راهکارهای تعمیر و نگهداری یونیت دندانپزشکی

نگهداری و تعمیر یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی، به عنوان قلب هر مطب دندانپزشکی، نقشی اساسی در ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان به بیماران دارد. تعمیر و نگهداری یونیت دندانپزشکی، علاوه بر افزایش عمر مفید تجهیزات، از اهمیت بالایی برخوردار است. این یونیت همه‌کاره علاوه بر استفاده روزانه مداومی که دارد باید طبق شرایط مختلف بیماران نیز تغییر کند. به همین دلیل به نگهداری و تعمیرات منظم نیاز دارد تا به شکلی بهینه و بدون مشکل کار کرده و هر عمل دندانپزشکی را ساده‌تر کند. ما در این مقاله، به بررسی راهکارهای تعمیر و نگهداری یونیت دندانپزشکی می‌پردازیم و نقش آن‌ها را در بهبود کیفیت خدمات دندانپزشکی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نکات ضروری نگهداری یونیت دنداپزشکی

در اینجا خلاصه ای از برخی از کارهای تعمیر و نگهداری ساده و در عین حال مهم که باید به طور منظم انجام دهید آورده شده است:

 1. ضدعفونی کردن یونیت دندانپزشکی
 • یونیت دندانپزشکی پس از استفاده باید تمیز و ضدعفونی شود تا از سرایت ویروس به دیگر بیماران و کادر پزشکی از طریق هوا، آب و لمس کردن جلوگیری شود. همه قسمت‌های یونیت دندانپزشکی از جمله سری صندلی، دستی صندلی، بالشتک صندلی، تابلت، سایت دستیار، لامپ و سر ساکشن باید ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی کردن دستکش بپوشید و با پارچه‌ آغشته به ماده ضدعفونی‌کننده همه قسمت ها را پاک کنید.همچنین می‌توانید، پد سیلیکونی را با آب مرطوب کنید و پس از تمیز کردن یونیت، آن را با پارچه آغشته به ماده ضدعفونی کننده پاک کنید.
 • لوله فاضلاب یونیت دندانپزشکی را به طور مرتب تمیز کنید تا از رشد میکروب ها جلوگیری شود.
 • یک فنجان آب را در نقاط قوی و ضعیف لوله‌های مکش مکیده و شلنگ‌های‌ مربوط‌ به‌ اینتسرومنت‌ها را تمیز کنید.
 • تمام لوله‌های تلفن(کویلی یا شلنگ آویزان) را با یک پارچه مرطوب و مواد ضد عفونی کننده پاک کنید.
 • فیلترهای مکش قوی و ضعیف و فیلتر اسپیتون را خارج کرده و با آب جاری بشویید و پس از شستشو دوباره آن را در جای خود قرار دهید.

هندپیس دنداپزشکی

 1. روغن کاری هندپیس‌ها

هندپیس‌ها باید بعد از هر بار استفاده طبق دستورالعمل سازنده روغن کاری شوند. روغن کاری مناسب  از گرم شدن بیش از حد و افزایش طول عمر هندپیس‌ها جلوگیری می‌کند.

 1. ضد عفونی کردن خطوط مکش

 خطوط مکش باید با یک پاک کننده آنزیمی تمیز شوند و به طور مرتب ضدعفونی شوند تا از تجمع بیوفیلم جلوگیری شود.

 1. کالیبره کردن تجهیزات اشعه ایکس

تجهیزات اشعه ایکس دندانپزشکی نیاز به کالیبراسیون، تعمیر و نگهداری منظم دارند تا کیفیت تصویر بهینه و ایمنی اشعه را تضمین شود.

 1. تعویض آب اولتراسونیک

برای جلوگیری از آلودگی متقاطع، آب موجود در جرمگیر اولتراسونیک باید به طور مکرر بین هر بیمار تعویض شود.

 1. بازرسی لوله‌های هندپیس

 لوله‌های هوا و آب که به هندپیس‌های دندانی متصل می‌شوند باید از نظر ساییدگی و پارگی بررسی شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.

بازرسی لوله هندپیس

 1. چک کردن منظم یونیت دنداپزشکی

با سرویس و نگهداری منظم، یونیت‌های دندانپزشکی می‌توانند تا ۱۵ سال یا بیشتر دوام بیاورند. طول عمر واقعی این یونیت‌ها تحت تأثیر محیط، میزان استفاده، دفعات تمیز کردن و نگهداری آن‌ها است. از آنجا که از این صندلی‌های دندانپزشکی به طور مداوم مورداستفاده قرار می‌گیرند، طول عمر قطعات آن‌ها کوتاه‌ می‌شود. یکی از کارهای ضروری به منظور افزایش طول عمر اجزای یونیت، چک کردن منظم همه قسمت‌های آن است.اما چک کردن زمانی اثرگذار است که طبق یک برنامه مشخص و با جدول زمانی انجام شود.اما نکته دیگر در رابطه با چک کردن این است که بررسی هر قسمت از یونیت دوره زمانی متفاوتی دارد و اطلاع از این دوره زمانی هنگام نگهداری بسیار حائز اهمیت است.

چک لیست نگهداری و تعمیر یونیت دندانپزشکی

این چک لیست، برنامه‌ای منظم است که برای نگهداری و تعمیر یونیت دندانپزشکی تهیه شده است. برای افزایش عمر یونیت، قسمت‌های ذکر شده باید در بازه های زمانی مربوط به خود، سرویس شوند. چک لیست‌ها کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل کنید که کارها نادیده گرفته نشده و همه در زمان مقرر خود انجام شده اند.

دوره زمانی سرویس

فعالیت

بین بیماران

ضدعفونی کردن سطوح

روزانه

روغنکاری هندپیس ها

روزانه هفتگی ماهانه

نگهداری استریلایزر

هفتگی

تمیز کردن ساکشن

هفتگی

تست پاک کننده اولتراسونیک

ماهانه

بازرسی هندپیس

ماهانه

تعویض فیلتر مکش

ماهانه

بررسی خط آب یونیت

سه ماه یک بار

تست بیو فیلم

سالانه

تعمیر و نگهداری کمپرسور هوا

سالانه

خدمات اشعه ایکس

سه سال یکبار

بازرسی اشعه ایکس

 

هرگونه فعالیت انجام شده مانند تعمیر و تعویض را به دقت ثبت کنید. با یادداشت کردن ناحیه تعمیر شده و تاریخ آن در طول زمان به طول عمر تجهیزات و زمان تعمیر و تعویض آن ها پی خواهید برد. در ادامه می‌توانیدیک سیستم رتبه بندی برای هر واحد تنظیم کنید. این عمل به شما کمک می‌کند متوجه شوید کدام مورد ممکن است زودتر دچار مشکل می‌شود که این می تواند به عنوان یک هشدار درنظر گرفته شود.

سخن پایانی

فعالیت‌های ذکر شده در این مقاله ممکن است کوچک به نظر برسند، اما در نهایت باعث افزایش طول عمر تجهیزات مطب دندانپزشکی خواهند شد. این فعالیت‌ها از تعمیرات پرهزینه‌تر جلوگیری می‌کند یا زمان تعویض را به تاخیر می‌اندازد. نگهداری یونیت در شرایط مطلوب برای موفقیت هر عمل دندانپزشکی ضروری است. روش‌های های مناسب نگهداری یونیت دندانپزشکی شامل طیف وسیعی از فعالیت‌ها، از تمیز کردن و استریل کردن منظم تا خدمات حرفه ای می‌شود. با رعایت این نکات مطب‌های دندانپزشکی می‌توانند ایمنی و راحتی بیماران خود را تضمین کنند، طول عمر تجهیزات خود را افزایش دهند و با رعایت مقررات و استانداردهای درمانی، به طور کارآمد عمل کنند.

 

 

منبع : آسمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *