بورس

جهش بلند شاخص بورس /ارزش معاملات خرد در قله ۱۰ همت

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز سه‌شنبه دوم اسفند ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با جهش ۶۵ هزار و ۱۵۴ واحدی -معادل ۴ درصد- نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۶۵۹ هزار و ۴۱۶ واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۳ هزار و ۹۱۹ واحدی در رقم ۵۰۷ هزار و ۷۴ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۶۰۴ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۲۷۹ واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز هزار و ۹۹۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۰ هزار و ۳۵۵ واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۴۴۲ نماد رشد قیمت داشتند و ۲۱۹ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۶۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۳ درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز دو نماد فولاد و فملی بیش از ۱۲ هزار واحد شاخص را بالا کشیدند و نمادهای شپنا، شستا و پارسان دیگر بزرگانی بودند که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند.در مقابل نمادهای سدشت، وساخت و داسوه بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، کگهر و بپاس بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای پخش، حگهر و غدیس بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، فروژ و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

افزایش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۱ هزار و ۳۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۶ هزار و ۹۳ میلیارد تومان بود که ۲۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش ۴۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۱۰ هزار و ۷۷۲ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در ۵ هفته اخیر است. 

عرضه و تقاضای بازار 

در پایان معاملات سه‌شنبه، ۶۶ نماد صف خرید داشتند و ۸ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات به ۸۹۹ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز در زمان بسته شدن معاملات ۲۲ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد انتخاب (گروه انتخاب الکترونیک آرمان) با صف خرید ۱۲۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از انتخاب، نمادهای تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد وآذر اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن ۱۸ میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای داسوه، پدرخش، کیا و ثالوند بیشترین صف فروش را داشتند.

 

بورس

منبع : اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *