دانستنیها

“دریای مرده” چرا به این اسم نامگذاری شده؟

 

دریای مرده در نزدیکی فلسطین، نمکی ترین دریای جهان ما است. اگر برایتان سوال است که در مقایسه با دریاهای دیگر، نمک این دریا چقدر بیشتر است، باید گفت تقریباً به ۱۰برابر نمک دریاهای معمول میرسد و این میزان نمک به قدریست که رشد هیچ موجود زنده ای در آن امکان پذیر نیست. واقع شدن دریای مرده در مناطق گرم و سوزان زمین نیز باعث میشود که آب زیادی از این دریا تبخیر و همواره آب باقیمانده از املاح و نمک اشباع شود. در واقع طبق آمار جمع آوری شده، دریای مرده به طور کلی حاوی ۳۷میلیارد تن نمک است!

دریای مرده به خاطر همین خاصیتش، تبدیل به مقصدی برای گردشگران سلامت شده است. شاید قابل باور نباشد، اما درمان امراض پوستی از جمله آکنه و پسوریازیس و سلولیت و همچنین دردهای عضلانی از جمله فواید شنا در آب این دریاست.

همچنین غرق شدن در دریای مرده تقریباً غیرممکن است. به این خاطر که میزان نمک موجود در این آب هرگز اجازه ی فرو رفتن شناگر در اعماقش را نخواهد داد!

جالب است بدانید این دریا در کمال بخشش عجیبش، در دوران مصر باستان، از اعماق خود موادی به سطح می آورده است که مصریان آن را جمع آوری میکرده و عموماً از آن برای انجام عمل مومیایی استفاده میکرده اند.

دریای مرده برخلاف نامی که بر آن گذاشته اند، بسیار زندگی بخش است اما محققان متوجه شده اند که دریای مرده، سالانه به عمق یک متر یا حتی بیشتر در خود فرو رفته و کاهش ارتفاع داده و انگار که در خود غرق میشود و درحال جمع شدن و ناپدید شدن است، متاسفانه این روند بسیار سریع درحال رخ دادن میباشد و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست. طبق گزارش آسمونی، و طبق آمار ماه می ۲۰۱۹ نیز سطح دریای مرده حدود ۴۲۳ متر پایین تر از سطح دیگر آبهای کره ی زمین بوده است.

منبع : آسمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *