مسکن

طراحی باغ ایرانی در شهر امیرکبیر/ساخت ۸ هزار مسکن ملی در دو شهر جدید استان مرکزی

ایسنا/مرکزی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر و مهاجران از طراحی باغ ایرانی در شهر جدید امیرکبیر خبر داد.

سعید میرزایی ۲۳ آبان در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: در این شرکت تولید مسکن انجام نمی شود بلکه شهر تولید می شود، در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران زمین مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن تامین و ۹۸ هکتار اراضی در شهر مهاجران نیز ۱۰۰ درصد آماده سازی شده و در حال تعریف پروژه ساخت هستیم.

وی با اشاره به اینکه تامین آب و برق و گاز از جمله نیازهای اصلی است، افزود: دستگاه های مربوطه در این راستا باید همکاری و تعامل لازم را انجام دهند.

میرزایی با بیان اینکه استان مرکزی تنها استان در کشور است که دو شهر جدید دارد، بیان کرد: ۱۱۳۱ واحد مسکن مهر در شهر جدید امیرکبیر ساخته شده که ۱۳۰ واحد آن مشکلات جدی دارد، در این شهر برای فضای سبز هم مشکلات مربوط به آب وجود دارد.

میرزایی ادامه داد: سال گذشته کلنگ ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن ویلایی در شهر امیرکبیر زده شد که اجرایی کردن آن نیاز مبرم به آماده سازی اراضی دارد. در طرح جوانی جمعیت نیز ۹۷ قطعه زمین به مردم واگذار شد.

وی اظهار کرد: متراژ واحدهای مسکونی در طرح تفصیلی شهر جدید امیرکبیر ۳۰۰ متری است، اما برای واحدهای مسکونی قانون جوانی جمعیت اراضی ۲۰۰ متری تعریف شده لذا تعدادی از زمین های قطعه ۵ به قطعات متراژ ۲۰۰ متری تبدیل شد و اگر هر فردی زمین ۳۰۰ متری بخواهد مابقی هزینه زمین از او دریافت می شود.

مدیرعامل عمران شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران تصریح کرد: همچنین حدود ۲۰۰ قطعه در محله چهار شهر جدید امیرکبیر در مرحله کارشناسی  است که قیمت آماده سازی آن از سوی کارشناس رسمی دادگستری اعلام می‌شود و واگذاری صورت می‌گیرد. طرح آماده سازی محله پنجم شهر امیرکبیر در راستای طرح قانون جوانی جمعیت تغییر کرده و حدود ۳۰۰ قطعه از ۹۰۰ قطعه محله پنج این شهر به واحدهای ۲۰۰ متری تبدیل شده و به زودی قرارداد آماده سازی این اراضی با بنیاد مسکن منعقد می‌شود و اراضی به مردم واگذار می‌شود. 

میرزایی بیان کرد: در طرح نهضت ملی موظف به ساخت سه هزار واحد مسکونی در شهر جدید امیرکبیر و ۵ هزار واحد مسکونی در شهر مهاجران هستیم که از ابتدای سال آماده سازی زمین‌ها آغاز شده است.

میرزائی اظهار کرد: در شهر امیرکبیر به عنوان نگین سبز هفتاد قله و تنها شهر ویلایی کشور، اماده سازی یکی از محله ها به وسعت ۶۰ هکتار و استعداد ساخت ۱۹ واحد، به  ۱۰۰ درصد رسیده است. در محله سه و چهار شهر جدید امیرکبیر به وسعت ۱۶۰ هکتار و استعداد ۲۵۰۰ واحد مسکونی، ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی آماده سازی به اتمام رسیده است. 

وی ادامه داد: شهر جدید امیرکبیر شهر نوپایی است شاید ایراداتی داشته باشد اما با همکاری مردم موانع یک به یک برطرف می‌شود، امید است با همکاری مردم، شهری درخور نام امیرکبیر در این منطقه بسازیم.

مدیرعامل عمران شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران تصریح کرد: طرح باغ ایرانی در شهر جدید امیرکبیر در حال تهیه است. ۱۰ پروژه سرمایه گذاری در استان تعریف شده که ۵ طرح مربوط به شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران است.

میرزایی بیان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن ۳۰۰ واحد از سنوات قبل وجود داشته که اکنون به ۶۰ درصد پیشرفت رسیده و در دهه فجر امسال ۷۰ واحد آن به بهره برداری می رسد.

کریمی، عضو هیئت مدیره شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران نیز بیان کرد: از سال گذشته مطالعات فاز اول قطار شهری شهر جدید امیرکبیر در دستور کار قرار گرفته و نهایتا با مهندسین و مشاور قرارداد منعقد شد.

وی ادامه داد: مطالعات در مرحله انجام است و فاز نخست تقریبا کامل انجام شده، کلیات طرح بررسی شده و کریدورهای لازم از سوی مشاور در ۵ گزینه پیشنهاد شده است. از ایستگاه مشک آباد به طول ۱۰ کیلومتر تا شهر امیرکبیر چند کریدور پیشنهاد شده که کریدور منتخب در ۲  فاز، عملیاتی و اجرا خواهد شد.

طراحی باغ ایرانی در شهر امیرکبیر/ساخت ۸ هزار مسکن ملی در دو شهر جدید استان مرکزی

کریمی بیان کرد: تمام ملاحظات فنی و اقتصادی و زیست محیطی و حقوقی اثرگذار بررسی شده و نیاز به خاکبرداری و خاکریزی و احداث ابنیه فنی در مسیر منتخب وجود ندارد. میزان تملک کم  بوده و معارض نیز وجود ندارد و تقریبا کریدور منتخب تعیین تکلیف شده اما به لحاظ قانونی حتما باید در شورای ترافیک استان مطرح شود که در صورت تصویب به راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارجاع داده خواهد شد.                                                                       

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه