دانستنیها

علت خرافات چیست؟

 

یه گربه سیاه دیدم، امروز سیزدهمه؟ اوه گوشه خونتون تار عنکبوت بسته! فالت بگیروم!!

اینها تنها بخشی از خرافاتی است که در هر جامعه‌ای بین مردم رواج دارد. مثل همین نحسی عدد ۱۳ در ایران و بسیاری از جوامع به‌ اصطلاح پیشرفته!

اغلب، علت به‌ وجود آمدن خرافات در جوامع دو چیز بیشتر نیست:

۱- بشر به طور کلی خود‌خواه است و در تقبّل مسئولیت‌ها حالت گریز از مرکز دارد.
این یعنی، ما هیچ‌ وقت حاضر نیستیم علت اصلی مشکلات را خودمان بدانیم، و در حقیقت خودمان را بالاتر از این می‌بینیم که بخواهیم کاری را اشتباه انجام بدهیم. به‌ همین‌ خاطر مشکلات را گردن اتفاقات اطراف می‌اندازیم!
۲- روح تنبلی که در انسان وجود دارد. و این هم یعنی، ما انسانها تنبلیم و به‌ اصطلاح حال نداریم دنبال علت علمی و عقلانی وقایع برویم. چون با خیال!! همه‌ چیز سریع حل می‌شود.

بنابراین منشاء هر فال‌ بد و هر شومی و نحوستی که هست، خارج از وجود خود بشر نیست.

پیامبر اکرم صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله فرموده‌اند: رُفِعَ عَنْ اُمّتی الْطِّیَرَهُ؛  – در امت من تَطیُّر و فال‌ بد وجود ندارد.
در قرآن‌کریم هم آمده که قوم عاد، در روزی نحس دچار عذاب الهی شدند!
این نحسی از چه بوده؟
یقیناً به خاطر اعمال و افکار خودشان و طغیان در برابر اوامر الهی.
قرآن، آن روزی را که مردم به خاطر افکار و اعمالشان دچار نکبت و بدبختی می‌شوند، روز نحس می‌داند و با توجه به روایات موجود هم، هیچ روز خاص و عدد خاص و … نحس نبوده و نیست!

 

فال و فالگیری !

اولین کسانی که فالگیری رو شروع کردند کولی های فرانسوی بودند و کم کم این کار اونها بین مردم رواج پیدا کرد.

در ایران نیز ظاهرا با حمله مغولها جادوگری و طالع بینی نیز وارد کشور شده است. ولی جای تاسف است با فرهنگ سازی هایی که همیشه در کشور در حال انجام است، هنوز برخی از رسانه ها بخش فال جزو اصلی ترین قسمت های گفتاری یا نوشتاری روزانه شان محسوب می شود.

اما اگر واقعاً خود انسانها قواعد مشخصی برای اداره امور زندگی در اختیار داشتند و یا بخت همیشه با آنها یار بود هرگز به خرافات روی نمی­ آوردند، اما روی آوردن به خرافات عامل کاهش دهنده اضطراب است.

در واقع زمانی که افراد به مشکلاتی در زندگی خود بر ­می­خورند که قواعد موجود پاسخگوی آنها نیست بین ترس و امید سرگردان شده و نهایتاً، وسوسه می­شوند که به سراغ فالگیر و سایر خرافات بروند.

به عقیده روانشناسان معمولا ترس از آینده انگیزه نهایی کسانی است که به خرافات خو گرفته­ اند. این ترس اراده آنها را تحت تاثیر قرار می­دهد و به یک نیروی بیرونی که به آنها اعتماد به نفس بدهد وابسته می­شوند و به تدریج نیروی اراده ­شان را به کلی از دست می­دهند و دست به دامان فال و کف بینی می­شوند.

 

فال محبوب خانم ها

روان­شناسان معتقدند خانمها در مقایسه با آقایان افراد حساس­تری هستند و به جای استفاده از عقل و منطق از احساس خود پیروی کرده و چه بسا که این افراد با یقین به اینکه این مباحث خرافی هستند باز هم از آن تبعیت می­کنند.

 

خرافات تمام

بی­ توجهی به رواج خرافه و باور­های خرافی خطرناک بوده و جامعه را از درون با فرو­پاشی فرهنگی و ذهنی روبرو می­کند و بر دامنه کلاه­برداری و شیادی­ها می­افزاید و شاید تنها راه حلی که بتوان برای مبارزه با رفتار­های خرافی پیشنهاد کرد این است که متولیان امور فرهنگی در یک جامعه لازم است کارهای فرهنگی را از ابتدا از بخش فرهنگی آغاز کنند و سپس به تمام جامعه رسوخ دهند تا شاهد زندگی­های خالی از فال، فال­گیری و خرافه پردازی باشیم.

نوشته های مشابه


– به نظر شما علت خرافه پردازی ها چیه؟ و آیا به فال اعتقاد دارید؟

منبع : آسمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *