اخبار حوادث

هشدار پلیس فتا درباره سیم‌ کارت‌های اجاره ای/ لزوم تعیین سقف برای خرید سیم‌کارت‌

رئیس پلیس فتای فراجا بر ضرورت تعیین سقف مشخص برای سیم‌کارت‌های به‌نام هر فرد تاکید کرد.

سردار وحید مجید در گفت‌وگو با ایسنا، درباره سوءاستفاده و کلاهبرداری‌های اینترنتی که ممکن است با سیم‌کارت‌های تلفن همراه انجام شود، گفت: در مورد سیم‌کارت‌ها یکسری نگرانی‌هایی وجود داشت که خوشبختانه با جلسات مختلفی که میان پلیس فتا، مسئولان وزارت ارتباطات، اپراتورهای تلفن همراه و … برگزار شد، بخش زیادی از این نگرانی‌ها رفع شده است. به عنوان مثال پلیس تاکید داشت که سیم‌کارت حتما به نام هر فرد رجیستر شود که این اقدام انجام شده است.

وی درباره سقف سیم‌کارت‌های فعال به نام هر فرد نیز گفت: طبیعتا هرچه تعداد سیم‌کارت‌ها کمتر باشد، کنترل فرد برای سیم‌کارت‌هایش بیشتر خواهد بود و احتمال سوءاستفاده کاهش پیدا می‌کند، لازم است که سقفی مشخص برای حداکثر تعداد سیم‌کارت‌های مجازی که می‌تواند به نام هرفرد باشد تعیین شود.

رئیس پلیس فتای فراجا همچنین نسبت به اجاره سیم‌کارت ابراز نگرانی کرد و در این باره به مردم هشدار داد: نگرانی ما از سیم‌کارت‌هایی است که افراد در اختیار دیگران قرار داده یا آن را اجاره می‌دهند. برابر قانون مسئولیت هر جرم و تخلفی که با سیم‌کارت انجام شود، بر عهده مالک آن است و اگر سیم‌کارت مفقود یا دزدیده شود نیز بلافاصله باید موضوع اطلاع داده و سیمکارت مذکور مسدود شود. اما متاسفانه شاهد آن هستیم که در برخی از موارد افراد سودجو و فرصت طلب در ازای پرداخت مبالغی اقدام به اجاره سیم کارت‌های دیگران کرده و اقدامات مجرمانه خود را از این طریق انجام می‌دهند.

مجید با تاکید بر اینکه مردم به هیچ عنوان نباید سیم‌کارت خود را به افراد غریبه واگذار کرده یا اجاره دهند، گفت: در صورت چنین کاری، مسئولیت هر اقدام مجرمانه‌ای که با سیم کارت انجام شود، برعهده مالک خواهد بود.

رئیس پلیس فتا درباره طولانی شدن رجیستری سیمکارت تلفن همراه نیز اظهارکرد:‌ما تاکید داریم که تا قبل از احراز هویت فرد، سیمکارت خریداری شده فعال نشود و این امر باید از سوی اپراتورهای تلفن همراه مورد توجه قرار گرفته و رعایت شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه