دین و اندیشه

همه باید در امر «تبلیغ اسلام» مشارکت داشته باشیم

به گزارش خبرنگار مهر، روز اول تیر ۱۳۶۰ هجری شمسی، سازمان تبلیغات اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی تأسیس شد. این نهاد با هدف اعتلای فرهنگ پر بار اسلامی و تبلور حیات معنوی و تبیین و ترویج شاخص‌های اعتقادی فعال گردید. همچنین این روز به عنوان روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی نامگذاری شده است. از آنجایی که پایه‌های اولیه در کشور ما بر اساس اعتقادات مذهبی و باورهای دینی بنا نهاده شده، بنابراین باید دین و مذهب در رأس توجه بوده و در راستای حفظ و اشاعه آن فعالیت‌های لازم و مناسب صورت گیرد.

به همین مناسبت حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی پیامی صادر کرد. متن این پیام به شرح زیر است:

اقتضای نهضت توحیدی انقلاب اسلامی صف بندی میان دو جبهه‌ی حق و باطل است و لاجرم دشمنی‌ها و تقابل‌هایی را برمی انگیزد به ویژه در دورانی که حربه‌ی سرسلسله ی دشمنی یعنی ابلیس و اعوان قسم خورده اش قلب مضامین دینی بی تفاوت سازی مردم نسبت به دین نشر انحرافات و ترویج زشتی هاست؛ پیش برد نهضت نشر خوبی‌ها به مثابه‌ی قیام مجاهدانه بر تک تک ما مفروض است. هر چند سازمان تبلیغات اسلامی از ارکان ترویج و توسعه‌ی فرهنگ دینی در کشور است اما پرواضح است که همه باید در امر تبلیغ، اسلام مشارکت داشته باشیم تبلیغ وظیفه‌ای حکومتی و یا متعین در یک صنف و قشر خاص یا یک نهاد سازمانی و دولتی نیست و همه ی آحاد مؤمنین به قدر تعلق و بهره مندی از معارف دینی در این امر خطیر سهیم بوده و هستند.

البته تعمیق تفقه و تفکر برای فهم باطن و حقیقت معارف اصیل و کاربردی اسلام ناب محمدی (ص) و همچنین ارتقای دستگاه محاسباتی معاد باور و در یک کلام رشد عقلانیت دینی وظیفه‌ی هر مؤمن دلسوزی ست که در اصل هر آنکه دل و جان و ذهن خود را به خدا سپرده باشد؛ با گفتار، کردار ظاهر و باطنش مبلغ دین خواهد بود بدون شک توقع می‌رود که در مسئله‌ی، تبلیغ به عمق و غنای بیشتری برسیم و صد البته هم واقفیم که آنچه امروز در ساحتِ تبلیغ می‌گذرد از آن غنا و ژرفای اصیل اسلامی فاصله دارد اما بخشهای تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی در عرصه‌های مختلف تبلیغ و ترویج اسلام ناب محمدی (ص) با دو رسالت اصلی «تبیین و عرضه‌ی فکر و فرهنگ و معارف اسلامی با توجه به نیازهای روز و با نوآوری در ادبیات و روش‌ها» و «رصد و مقابله‌ی هوشمندانه با تهاجمات فکری و فرهنگی و تبلیغی و رسانه‌ای دشمنان دین و انقلاب و کشور فعال و مشغول به خدمت رسانی مخلصانه هستند.

تلاش داریم این سازمان در عین خدمت رسانی و پشتوانه بودن برای حرکتهای خودجوش مردمی برآمده از روح و جان‌های پاک به جایگاه اصلی خود یعنی تبدیل شدن به نهاد راهبری و پشتیبانی جریان مردمی تبلیغ اسلامی نزدیک تر شود چه آنکه حرکتهای مؤمنانه و مجاهدانه ای که در مدار افق گشایی ولی جامعه و مبتنی بر اندیشه‌ها، بیانات و انتظارات امامین انقلاب اسلامی باشد را پشتیبانی و حمایت نموده و خواهیم نمود.

همه ی ما خادمان نهضت تبیین اسلام ناب کمر همت بسته ایم که با درک اقتضائات اجتماعی تبلیغ و فهم این نکته که فطرت انسان به طور طبیعی در پی حرف تازه و نو می‌گردد در این بازار متنوع و متکثر فکری و ذائقه ای به زبان روز از معارف حقه دین مبین خود سخن بگوییم و با پیوند زدن حلقه‌های زنجیره تولیدات فرهنگی و همچنین با محوریت قراردادن مسئله‌ی جهاد تبیین در همه برنامه ریزی ها و خروجی‌ها) ضمن توجه به توسعه مخاطب آن حقیقت روشن را با همه ملاحظات و دقت‌های بسیاری که برای خود تعریف و تعیین نمودیم بازنمایی و روایت پردازی نمائیم.

همدلی بر پایه مشترکات بین فعالان و موثرین سپهر فرهنگی انقلاب اسلامی را از مهم‌ترین الزامات طی این طریق میدانیم و معتقدیم که مصلح خود باید صالح باشد. لذا علی رغم همه مجاهدت‌های بی وقفه و مخلصانه ی دوستان همکاران و عزیزان همراه در ساحت تبلیغ با اشراف بر کاستی‌ها پذیرای نقدها نظرات و پیشنهادات همه مسئولین و هموطنان مؤمن و شریف خود هستیم.

با سپاس خاضعانه از ساحت مقدس پروردگار و با تضرع و خشوع سر بر سجده شکر می‌گذارم که توفیق خدمت به مردمی شریف را به واسطه‌ی امر ولی حکیم و فرزانه مان بر دوش ما نهاد و ضمن طلب شرح صدر توفیق هدایت اعطای فرقان و معرفت اختیار در این مسیر سخت و مقدس به عنوان کمترین خادم نهضت تبیین اسلام ناب از همه ی آنهایی که در این سال‌ها در این وادی مقدس عمر خود را مصروف داشته و دارند کمال تشکر و خاکساری را به عمل می آورم.

محمد قمی

خادم نهضت تبلیغ اسلام ناب

منبع : خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه