علم و دانش

۹۰ درصد دانشجویان دوره دکتری حوادث و بلایا گرنت داخلی و بین‌المللی دارند

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: ایران پرمخاطره‌ترین کشور دنیا است و ۹۰ درصد دانشجویان دوره دکترای گروه حوادث و بلایا گرنت داخلی و بین‌المللی دارند و در بازوی فکری نهادهای متولی هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا خانکه در مراسم رویداد علمی کافه کتاب با بیان اینکه انتشارات و کتابخانه قلب معاونت تحقیقات و دانشگاه است، اظهار کرد: کتابخانه مرکزی یک کتابخانه فاخر و تخصصی در حوزه توانبخشی و سلامت اجتماعی است. کتابخانه مرکزی یک بانک غنی علمی است و لازم است اساتید و دانشجویان مراجعه بیشتری به اینجا داشته باشند و نیازمند یک تغییر پارادیم در این مساله هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تصریح کرد: کافه کتاب رویداد خوبی است و لازم است برای رویدادهای علمی خارج از چارچوب برنامه‌ریزی کنیم و در این رویدادها حرف‌ها و یافته‌های علمی جدید مطرح شود. مسابقات علمی دانشجویان و اساتید را طراحی کرده‌ایم و به‌زودی راه‌اندازی می‌شود. امیدوارم کتابخانه دانشگاه مسیر تعالی خود را ادامه دهد و به اولین کتابخانه ۲۴ ساعته دانشگاه‌های کشور تبدیل شود. برای حل مشکل سالن قرائت‌خانه هم توافقاتی با تایید ریاست دانشگاه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه رویداد علمی کافه کتاب با هدف معرفی مرکز، کتاب‌های منتشر شده آن برگزار می‌شود، گفت: در ابتدا لازم است از سکوت کشورهای غربی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اعلام انزجار کنم. مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا به‌عنوان مرجع علمی و دانشگاهی با واحدهای تخصصی در داخل و خارج از کشور به ساماندهی آموزش‌ها و پژوهش‌های مرتبط با سلامت در حوادث و بلایا می‌پردازد.

دکتر خانکه با ارائه تعریفی از حوادث و بلایا، تصریح کرد: بلا، بحران یا حادثه اتفاقی است که منجر به خسارتی که نیاز ایجاد می‌کند و این نیازها بیشتر از توان محلی برای مدیریت آن است. تخصص گروه آموزشی و مرکز تحقیقات ما مدیریت این قضیه است.

وی در ادامه افزود: ایران، کشور بلاخیزی است و بر اساس قانون دائمی مدیریت بحران کشور، ۵۳ مخاطره اولویت‌دار در کشور شناسایی شده که نشان می‌دهد به‌واسطه شرایط اقلیمی، محیط جغرافیایی و آسیب‌پذیری که داریم، متنوع‌ترین مخاطرات در ایران تجربه می‌شود و کشورمان یکی از پرمخاطره‌ترین کشورهای دنیاست.

مدیر مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا، اظهار کرد: مخاطرات به دو دسته ﻃﺒﻴﻌﻰ ﻭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺳﺎﺧﺖ تقسیم‌بندی می‌شوند. ۹۳ درصد کشور ما در معرض زلزله بیش از ۷ ریشتر قرار دارد و بیشترین علت مرگ و میر در طول تاریخ کشور ما به دلیل خشکسالی و زلزله بوده است. در بحث مخاطرات انسان ساخت نیز حوادث ترافیکی سالانه باعث مرگ ۲۰ هزار نفر و ۴۰ هزار معلولیت می‌شود.

دکتر خانکه تاکید کرد: ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال در حوادث ترافیک هزینه می‌دهیم.

مدیرگروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا به سازه‌های ضعیف و نامناسب بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکونی کشور اشاره کرد و افزود: شهروندان قبل از خرید ملک با مراجعه به شهرداری، نقشه خطر محل زندگی خود را درخواست کنند.

مدیر مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا به اقدامات، برنامه‌ها و دستاوردهای این مرکز اشاره کرد و افزود: سناریوهای پایه ملی نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران، مجموعه ابزارهای ملی ارزیابی مخاطرات و شاخص‌های توانمندی تخصصی حوزه سلامت در حوادث و بلایا، درسنامه سلامت در حوادث و بلایا، نقش مدیریت محیط زیست در کاهش خطر حوادث و بلایا، آمادگی بیمارستانی در حوادث و بلایای برنامه کشوری، مدیریت جامع خطر رخدادهای بیولوژیک در نظام سلامت با تاکید بر کووید ۱۹ و دیگر اقدامات از جمله برنامه‌ها، اقدامات و تالیفات این مرکز بوده است.

به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر خانکه تاکید کرد: ۹۰ درصد دانشجویان دوره دکترای این گروه گرنت داخلی و بین‌المللی دارند و با کشورهای آلمان، سوئد و لهستان طرح مشترک در حال اجرا داریم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه