بازار

راهنمای کامل درباره درمان کمر درد بدون جراحی

کمر درد از مشکلاتی شایعی است که هر فردی به دلیل عدم تحرک، وضعیت نامناسب نشستن، بیرون‌زدگی دیسک یا موارد دیگر ممکن است درگیر آن شود. برای درمان کمر درد بدون جراحی روش‌های مختلفی وجود داد که باعث کاهش درد و التهاب می‌شوند و فرد می‌تواند فعالیت‌های معمول روزمره را از سر بگیرد. با توجه به اینکه برخی از افراد نمی‌خواهند از شیوه جراحی برای درمان استفاده کنند، در این مطلب تصمیم داریم اطلاعات کاملی درباره درمان قطعی کمر درد بدون جراحی در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

فیزیوتراپی شیوه درمان موثر کمر درد

یکی از شیوه‌های درمان اثربخش برای کاهش درد و ناراحتی کمر، استفاده از تکنیک‌های مختلف فیزیوتراپی است. به طور معمول پزشکان حتما از فیزیوتراپی در دوره درمان کمر درد استفاده می‌کنند. البته نوع تکنیک مورد استفاده برای بیماران مختلف متفاوت است و با توجه به شدت علائم و شرایط بیمار تعیین می‌شود.

تکنیک‌های فیزیوتراپی برای کاهش درد کمر شامل تمرینات کششی و هوازی، استفاده از گرما درمانی و سرما درمانی، ماساژ درمانی و … است.

  • تمرینات کششی و هوازی

هدف فیزیوتراپیست از تمرینات کششی بالا بردن میزان انعطاف‌پذیری و مقاومت عضلات کمر بیماران است تا درد و ناراحتی کاهش پیدا کند.

  • ماساژ کمر

یکی از شیوه‌های موثری که فیزیوتراپیست برای درمان کمر درد در پیش می‌گیرد، ماساژ بافت عمیق یا DTM است. در این روش ضربات آهسته و سفتی به کمر بیمار وارد می‌شود تا لایه‌های عمیق ماهیچه تحریک شود و میزان گردش خون افزایش پیدا کند. با افزایش گردش خون میزان التهاب و اسپاسم عضلانی کاهش پیدا می‌کند و بیمار بهبود پیدا می‌کند.

  • تحریک الکتریکی عصب

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یا TENS یکی دیگر از شیوه‌های موثر فیزیوتراپی برای کاهش درد کمر است. در این شیوه جریان الکتریکی به ماهیچه‌ و اعصاب می‌رسد تا میزان ترشح اندروفین افزایش پیدا کند و درد تسکین یابد.

  • گرما درمانی و سرمادرمانی

تکنیک‌های دیگری که برای درمان کمر درد با فیزیوتراپی موثر هستند، گرمادرمانی و سرما درمانی هستند. گرما با افزایش گردش خون و سرما با کاهش التهاب وضعیت کمر درد را بهبود می‌بخشند. بهتر است بدانید این دو روش مکمل هم هستند و در کنار هم اثربخشی مطلوبی دارند.

images 1715353477 663e37851380f

درمان کمر درد با فیزیوتراپی در منزل

بر اساس تجربیات درمانگران کلینیک فیزیوتراپی خانه سلامت فیزیوتراپی در منزل یک گزینه بسیار خوب برای درمان کمردرد می‌باشد. درمان در منزل ساده و کم هزینه است و موجب تسکین درد کمر می‌شود.

در این شیوه قبل از هر اقدامی باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید، مصرف میوه و سبزیجات را بالا ببرید و سعی کنید از چربی‌های سالم استفاده کنید تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید. بالارفتن وزن عامل مهم برای تشدید درد کمر است. همچنین می‌توانید تمرینات ورزشی ساده‌ای را از فیزیوتراپیست یاد بگیرید تا با انجام دادن آن‌ها در منزل عضلات کمر را تقویت کنید.

بهتر است اطلاع داشته باشید حدود ۹۰ درصد افرادی که دیسک کمر دارند و مجبور به تحمل درد و ناراحتی آن هستند، می‌تواند از درمان بدون جراحی و فیزیوتراپی برای بهبود استفاده کنند. به همین دلیل پزشکان در اولین قدم درمان فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی را پیشنهاد می‌کنند و سپس از روش‌های دیگر نظیر دارودرمانی استفاده می‌کنند. فقط در صورتی که این روش‌ها موثر نباشد و عارضه دیسک کمر از بین نرود، پزشک به بیمار پیشنهاد جراحی می‌کند.

دارودرمانی

دارو درمانی در بهبود درد کمر تاثیر زیادی دارد و باعث بهبود وضعیت سلامتی فرد می‌شود. بهترین داروها برای تسکین درد کمر شامل موارد زیر است:

  • داروهای مسکن

داروهای ضد التهابی مانند ناپروکس، ایبوپروفن و آسپرین میزان التهاب را کاهش می‌دهند. کسانی که به دلیل فتق دیسک کمر دچار درد و ناراحتی هستند، کاندید مناسبی برای دارودرمانی با داروهای ضد التهابی هستند.

  • داروهای شل کننده عضلانی

اگر می‌خواهید شیوه درمان کمر درد بدون جراحی را در پیش بگیرید، بهتر است از داروهای شل‌کننده عضلانی استفاده کنید. این داروها با شل کردن عضلات میزان فشار روی ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهند و دردهای ناشی از دیسک کمر را کاهش می‌دهند.

بنابراین در بیمارانی که درد و ناراحتی دیسک کمر زیاد نیست، بهتر است به جای استفاده از جراحی که یک شیوه درمانی تهاجمی است از دارو درمانی استفاده کنیم. اما دقت داشته باشید در بیمارانی که شدت درد و ناراحتی دیسک کمر زیاد است، استفاده از دارو موقتا درد را تسکین می‌دهد اما جایگزین جراحی نیست.

  • تزریق دارو

تزریق استروئید شیوه درمان بدون جراحی و موثر برای کاهش درد است. ممکن است این روش درد را به صورت موقتی یا برای همیشه از بین ببرد. استروئید در فضای اپیدورال یا فضایی که ستون فقرات را از لایه محافظ سخت جدا می‌کند تزریق می‌شود.

طب سوزنی

طب سوزنی روش دیگر درمان کمر درد بدون جراحی است که در چین باستان مرسوم بود اما در حال‌حاضر در تمام کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. متخصصان طب سوزنی باور دارند، نامتعادل شدن انرژی موجب ایجاد درد و ناراحتی در کمر می‌شود. استفاده از سوزن‌های نازک در نقاط استراتژیک موجب افزایش گردش خون و ترشح اندروفین در بدن می‌شود.

استفاده از کمربند طبی

یکی دیگر از راه‌های تسکین درد کمر استفاده از کمربند طبی است. کمربند مانند تکیه‌گاه موجب ثابت ماندن ستون فقرات و محدود کردن حرکات آن می‌شود تا درد و ناراحتی کاهش پیدا کند و فرد بتواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد.

کمربند طبی علاوه بر ثابت نگه داشتن کمر موجب ایجاد گرما و آرام‌کردن عضلات منقبض شده می‌شود و درد کمر را کاهش می‌دهد. البته باید بدانید استفاده از کمربند محدودیت زمانی دارد و نمی‌توانید به طور دائم از آن استفاده کنید. به‌طور معمول پزشکان توصیه می‌کنند کمربند طبی را بیشتر از ۴ روز در هفته استفاده نکنید. همچنین لازم است بدانید استفاده از کمربند طبی به‌تنهایی موجب بهبود درد کمر نمی‌شود و شاید لازم باشد از روش‌های دیگر هم در کنار آن استفاده کنید.

جمع بندی

تجربه درد شدید و مداوم در کمر موجب ناراحتی می‌شود و کیفیت زندگی فرد مبتلا را کاهش می‌دهد. جراحی از شیوه‌های موثر درمان کمر درد است، اما برخی از افراد تمایل دارند به جای استفاده از یک شیوه تهاجمی از یک روش کم‌عارضه اما موثر دیگر استفاده کنند. در این مطلب سعی کردیم راهنمای کاملی درباره شیوه‌های درمان کمر درد بدون جراحی در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد و بتوانید سلامت خود را بازیابید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و عصر مهر هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه