بازار

نکاتی که قبل از استفاده از مواد نسوز در صنعت باید بدانید!

نسوز یا دیرگداز یک نوع ماده شیمیایی است که در مقابل حرارت بسیار بالا و واکنش‌های شیمیایی مقاومت لازم را دارد. معمولا از جنس سیلیکات، کربید، نیترید و یا استیل رزین ساخته می‌شود. نمونه‌هایی از مواد اولیه صنعت نسوز شامل فیبرهای کربنی، کامپوزیت‌های کربن، کاربید سیلیکون و سرامیک‌ها می‌شوند.

ویژگی‌ها و کاربرد مواد نسوز یا دیرگداز

مطابق با مطلبی که در رسانه اعتماد آنلاین با عنوان هر آنچه که درباره مواد نسوز قابل استفاده در صنعت باید بدانید! منتشر شده بیان می‌کند برخی از موارد استفاده از محصولات صنعت نسوز شامل ساخت قطعات اتصال در کوره‌های صنعتی، اتصالات لوله‌های گاز یا نفت، پوشش‌های محافظ برای قطعات فلزی در معرض دماهای بالا و ساخت قطعات ساختمانی با شرایط سخت می‌شود. مواد نسوز به‌دلیل ویژگی‌هایش مانند مقاومت حرارتی بالا، مقاومت شیمیایی و عایق بودن، در بسیاری از صنایع کاربرد دارند.

مقاومت در برابر آتش

مواد دیرگداز دارای مقاومت بالا در برابر آتش هستند. آن‌ها در صورت تماس با آتش، سریعا حرارت را انتقال نمی‌دهند و از انتشار آتش جلوگیری می‌کنند.

عدم سوختن

این مواد در تماس با آتش، نمی‌سوزند. آن‌ها نیروی اکسیداسیون لازم برای حفظ آتش را ندارند و از انتشار شعله ممانعت به‌عمل می‌آورند.

خاموش‌کننده آتش

برخی از مواد دیرگداز قابلیت خاموش‌کردن آتش را دارند. آن‌ها می‌توانند با جذب حرارت و مهار کردن اکسیژن، آتش را خاموش کنند.

مقاومت حرارتی

مواد نسوز معمولا دارای مقاومت بالا در برابر دماهای بالا هستند. آن‌ها این امکان را دارند تا در معرض دماهای بسیار بالا قرار بگیرند و تغییر شکل ندهند.

مقاومت شیمیایی

مواد دیرگداز معمولا مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون و تجزیه شیمیایی دارند. آن‌ها در برابر اسیدها، بازها و سایر مواد شیمیایی تا حد زیادی پایدار هستند.

محصولات صنعت نسوز کدام‌اند؟

محصولات متفاوتی در این صنعت تولید می‌شوند که می‌توانند بسیار کاربردی باشند. فقط توجه داشته باشید که برای خرید محصولات نسوز از فروشگاه صنعت نسوز اقدام کنید تا از کیفیت محصولات خیالتان راحت باشد.

پارچه نسوز

پارچه نسوز یکی از محصولات پرکاربرد صنعت نسوز محسوب می‌شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش و حرارت دارد. این نوع پارچه از الیاف خاصی تشکیل شده است که امکان گسترش حرارت را کاهش می‌دهد و درنتیجه از سوختن شدید جلوگیری می‌کنند.

علاوه‌بر مقاومت در برابر آتش، پارچه‌های نسوز می‌تواند در برابر تماس با موادشیمیایی خطرناک، روغن‌ها و مواد اسیدی نیز مقاومت داشته باشد. ازاین‌رو، پارچه‌های نسوز در صنایعی کاربرد بیشتری خواهد داشت که در آن‌ها خطر انفجار، سوختگی و آتش‌سوزی وجود دارد.

از مهم‌ترین انواع پارچه های نسوز می‌توان به پارچه سرامیکی ( فایبر سرامیک)، پارچه تفلون (فایبرفلون)، پارچه نسوز بازالت، پارچه فایبرگلاس، پارچه سیلیکونی، پارچه فایبرگلاس فویل دار و پارچه فایبر سرامیک فویل دار اشاره کرد.

نکاتی که قبل از استفاده از مواد نسوز در صنعت باید بدانید تصویر 2

ورق نسوز

ورق نسوز یک نوع ماده ساختاری در صنعت نسوز است که به‌وسیله مواد و روش‌های خاصی تهیه می‌شود و خصوصیات مقاومت بالا در برابر آتش و حرارت دارد. این ورق‌ها از موادی مانند فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و سایر آلیاژها ساخته می‌شوند و به‌راحتی از مواد سوختنی مانند چوب، کاغذ و پارچه محافظت می‌کنند.

خصوصیت اصلی این ورق قابلیت تحمل در برابر دمای بالا منظور می‌شود که به آن پایداری حرارتی می‌گویند. این ورق‌ها معمولا در برابر آتش و حرارت بلندمدت مقاومت دارند و دمای آتش را کاهش می‌دهند و از انتشار آن در ساختمان جلوگیری می‌کنند.

نخ نسوز

نخ نسوز یک نوع الیاف بسیار مقاوم در برابر حرارت و آتش است که عمدتا در قسمت‌هایی که نیاز به ایمنی در برابر آتش‌سوزی دارند، از آنها بهره گرفته خواهد شد. این نخ‌ها معمولا از الیاف مرکبی مانند فیبرسلولز، پلی‌آرامید و پلی‌پروپیلن تولید می‌شوند. خصوصیت اصلی نخ‌های نسوز تحمل در برابر حرارت بالا و حفظ دما خواهد بود.

آن‌ها یک محصول مهم در صنعت نسوز هستند و در صنایعی مانند لباس ایمنی، پوشاک اطفال، قالی و فرش‌ها، رولکس‌ها، کابل‌ها و گره‌های نخی کاربرد دارند. استفاده از نخ‌های نسوز مزایایی مانند جلوگیری از شعله‌ور شدن آتش، کاهش انتشار دود سمی و کاهش خطر خود آتش‌سوزی را به‌همراه دارد.

نوار نسوز

نوار نسوز یکی دیگر از محصولات کاربردی صنعت نسوز است. این محصول مقاوم در برابر حرارت و آتش برای محافظت از اجسام و سطوح در معرض خطر آتش‌سوزی استفاده می‌شود. این نوارها عمدتا از موادی مانند فیبرسلولز، سیلیکات کلسیم و سایر مرکبات غیرسوختنی ساخته خواهند شد.

خصوصیت اصلی نوارهای نسوز قابلیت مقاومت در برابر حرارت بالا و عدم انتشار آتش محسوب می‌شود. آن‌ها قادر هستند حرارت را محدود کنند و جلوی گسترش آتش را بگیرند. نوارهای نسوز علاوه‌بر اینکه در معرض حرارت قوی مقاومت دارند، می‌توانند از پخش دود ناشی از آتش‌سوزی نیز ممانعت به‌عمل آورند.

از مهم‌ترین نوارهای نسوز می‌توان به نوار گرافیتی، نوار تفلون نسوز، نوار سیلون، نوار سیلیکون، نوار فایبرگلاس نسوز، نوار نسوز سرامیکی، نوار فایبرسرامیک فویل دار و نوار فایبرگلاس فویل دار اشاره کرد.

نکاتی که قبل از استفاده از مواد نسوز در صنعت باید بدانید تصویر 3

پکینگ نسوز

پکینگ نسوز یک فناوری حفاظتی در صنعت نسوز است که در برابر آتش‌سوزی و گسترش آتش از طریق ایجاد پوشش‌های ضدآتش در کشوها، جعبه‌ها و بسته‌بندی‌ها استفاده می‌شود. این قطعات معمولا از مواد نسوز مانند الیاف مقاوم در برابر حرارت و مواد شیمیایی ساخته می‌شوند.

علاوه‌بر این، استفاده از تکنولوژی پکینگ‌های نسوز در صنایع نفت، گاز و پالایشگاه‌ها به منظور جلوگیری از انتشار حریق و پیامدهای وخیم آن بسیار اهمیت دارد.

پلیمرهای نسوز

پلیمرهای نسوز، موادی هستند که در برابر آتش و حرارت با مقاومت بالا عمل می‌کنند. این پلیمرها از ساختارهای مختلفی مانند سیلیکون، پلی‌استر، پلی‌آمید و فنولیک ساخته می‌شوند. این محصولات کارآمد از صنعت نسوز، به‌دلیل ویژگی‌های نسوزی که دارند در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده می‌شوند.

پلیمرهای نسوز در صنایع الکترونیک، ساخت قطعات الکتریکی و الکترونیکی به‌کار می‌روند تا خطر حریق و آسیب به دستگاه‌ها را کاهش دهند. علاوه‌بر این، پلیمرهای نسوز در صنایع نفت‌وگاز، هواپیمایی و صنایع دریایی نیز استفاده می‌شوند.

ورق و میلگرد پلی آمید، ورق و میلگرد تفلون خالص (ptfe)، ورق و میلگرد پلی اورتان (PU)، ورق و میلگرد پلی اتیلن، بوش تفلون، بوشن تفلون برنز، بوش تفلون گرافیت از مهم‌ترین محصولات پلیمرهای نسوز هستند!

ورق و میلگرد پلی آمید و پلی اورتان

ورق و میلگرد پلی‌آمید و پلی اورتان از محصولات صنعت نسوز هستند. پلی‌آمید یک نوع پلیمر است که در برابر حرارت و آتش مقاومت بسیار بالایی دارد. به‌دلیل ویژگی‌هایش، پلی‌آمید برای استفاده در صنایعی که به‌طور مستقیم با حرارت و آتش در تماس هستند، مناسب خواهد بود.

این میلگردها به‌عنوان مواد ساختاری قابل‌استفاده در صنایع مختلف مانند خودروسازی، هواپیمایی، صنایع دریایی، صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند. ضمن آنکه در بخش‌هایی مانند عایق‌های حرارتی و عناصر سوزنی که در شرایط با حرارت و آتش در تماس هستند نیز کاربرد دارند.

از آنجا که پلی‌آمید در برابر حرارت و آتش مقاومت بالایی دارد، برای کاهش خطرات آتش‌سوزی و افزایش ایمنی در صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند.

میلگردهای PTFE

میلگرد تفلونی PTFE (تفلون خالص) به‌عنوان یکی از محصولات صنعت نسوز معروف هستند. PTFE یک پلیمر فلورید پلی تترا است. این محصول به‌دلیل مقاومت در برابر حرارت بالا و ویژگی‌های ضدغلتش و غیر چسبندگی خاصش شناخته می‌شود.

این ویژگی‌ها باعث خواهد شد که میلگردهای PTFE در برخی صنایع ازجمله صنایع نفت‌وگاز، صنایع شیمیایی، صنایع الکترونیکی و مکانیکی، صنعت غذا و داروسازی، صنعت نساجی و حتی در تولید قطعات اتومبیل استفاده شوند.

جمع‌بندی

به‌طورکلی، مواد دیرگداز در صنایعی مانند ساختمان‌سازی، حفاظت در برابر حریق، صنعت هواوفضا، خودروسازی و صنعت برق بسیار کاربرد دارند. محصولات صنعت نسوز با ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر حرارت، پایداری شیمیایی و خاصیت عایقی، بهبود ایمنی و کاهش خطرات آتش‌سوزی را فراهم می‌کنند.

منابع: https://sanatnasooz.com

https://www.jasonmills.com/blog/fire-resistant-fabrics

https://www.quora.com/What-are-some-non-flammable-materials

این مطلب، یک رپورتاژ آگهی بوده و عصر مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه