بازار

پنج روش کاربردی برای مراقبت از آجر نسوز نما

زمان خرید آجر نسوز نما یکی از نکات مهمی که باید بسیار به آن توجه داشته باشید نگهداری از آجر نسوز نما است. یکی از نکات مهمی که لازم است درباره این آجرها بدانید کم هزینه بودن در نگهداری از این آجرها است، اما این نگهداری روش های مختلفی دارد که لازم است درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه بیشتر در مورد نگهداری از این آجرها بحث خواهیم کرد.

چرا آجر نسوز نما نیاز به مراقبت دارد؟

آجر نسوز نما اگرچه عمر و ماندگاری زیادی دارند اما اگر به درستی از آن ها نگهداری کنید این دوام و ماندگاری می تواند با حفظ زیبایی ظاهر آجرها باشد. در صورت نگهداری درست از آجر نسوز نما هزینه های ترمیم نیز کاهش می یابد. البته روش های مختلفی مانند نانو برای نگهداری از آجر نما وجود دارد. در نظر بگیرید نکاتی که برای نگهداری از آجرهای نما وجود دارد لازم است هنگام شستشوی نمای آجری یا سایر روش های نگهداری مورد توجه قرار دهید:

هنگامی که از آجر دکوراتیو برای نمای ساختمان خود استفاده می کنید، لازم است هر چند سال یکبار ملات کاری آن را ترمیم کنید. گاهی به مرور زمان بندکشی ساختمان دچار مشکل خواهد شد این کار کمک می کند که نمای آجری طی سال های زیادی سالم باقی بماند. گاهی هنگام نصب آجرهای نما مقداری از ملات به آجرها پاشیده خواهد شد، به همین جهت باید قبل از استفاده از ساختمان این ملات ها از آجرها کاملا پاک شود. برای این موضوع می توان از مواد مختلف مانند انواع محلول های شوینده مناسب استفاده کرد.

بعضی از آجرها به مرور زمان دچار شوره یا سفیدک می شوند، بهتر است قبل از وقوع شوره یا سفیدک باید نمای ساختمان را با استفاده از موادهای مختلف مانند نانو آجر پاکسازی کرد.

نانوهای آجر به مرور زمان بعد از چندین سال از بین خواهند رفت، از همین رو نیازمند ترمیم می باشد پس باید مجدد از این ماده برای حفظ ظاهر آجرها استفاده کرد. امروزه در بسیاری از موارد از چسب آجر به جای ملات استفاده می کنند که این کار مانع از پاشیدگی ملات روی آجرها می شود. با این وجود لازم است چسب آجرها هر چند سال یکبار بررسی و در صورت نیاز ترمیم شود.

روش های نگهداری از آجر نسوز نما

با همه توضیحات گفته شد بهتر است بدانید که نگهداری از آجر نسوز نما روش و اصول مختلفی دارد که هر کدام از آن ها برای نگهداری و پاکسازی های خاص است. به همین جهت لازم است با انواع روش های نگداری آشنا شوید.

ajor2

  1. نگهداری از آجر نسوز نما در برابر شوره

یکی از روش های نگهداری از آجرهای نما برای مقابله با شوره می باشد. شوره یا سفیدک یکی از آسیب هایی می باشد که زیبایی و نمای ساختمان  را به مرور زمان تحت تاثیر قرار می دهد. به همین جهت لازم است برای ماندگاری بیشتر نمای ساختمان و زیبایی آجرها اقدامات لازم را انجام دهید.

بهتر است که بدانید دلیل اصلی شوره روی آجرها نمک و املاح اضافه ای است که در ملات آجر یا ملاتی که برای نصب آجر استفاده می شود وجود دارد؛ به همین دلیل امروزه از مواد نانو مخصوص آجر استفاده می شود. اگر از آجر نسوز برای نمای ساختمان استفاده می کنید بهتر است که بدانید برای نگهداری آن ها از نانو کمک بگیرید.

  1. تمیز کردن دوده از اجر نسوز نما

دود یکی دیگر از عواملی می باشد که می تواند باعث کثیف شدن و انباشته شدن آلودگی روی آجر شود. برای پیشگیری از این موضوع مخصوصا آجرهای نما استفاده از مواد شوینده یکی از گزینه های مناسب است. ماندگاری ها و آلودگی ها می تواند به مرور زمان به شکل چربی روی آجرها انباشته شود، به همین جهت می توان از آب و صابون برای تمیز کردن این دوده ها استفاده کرد.

در صورتی که انباشتگی آلودگی ها زیاد باشد می توان از خمیر تالک برای تمیز کردن آجر استفاده کرد. با توجه به نوسان قیمت آجر و پرهزینه بودن تعویض آن ها بهتر است تمیز کردن آجرها را جدی بگیرید.

  1. مراقبت از آجر نسوز نما در برابر لکه

گاهی ممکن است لکه هایی از جنس های دیگر بجز دوده یا ملات و… روی آجرها دیده شود. این لکه ها مانند سایر آلودگی ها بهتر است که پاکسازی شوند. برای این کار می توان از محلول های شوینده استفاده کرد. در نظر بگیرید که پاک کردن آجر از هر نوع لک و جرمی ضروری است. یکی از مهم ترین موارد نگهداری از آجر نسوز نما دقت به این موضوع می باشد.

  1. پاک کردن لکه های قیر از نمای آجری

قیر یکی از آلودگی هایی است که ممکن  است نمای آجری را درگیر کند. برای پاک کردن این مواد باید از خمیر تالک استفاده کنید. برای این کار کافی است خمیر را روی قسمتی از آجر که آلوده به قیر می باشد قرار دهید. پارافین ماده دیگری است که شما می توانید در صورتی که آجر به قیر آلوده شد برای پاکسازی آن استفاده کنید.

  1. شستشو و پاک سازی سطح آجر نسوز نما از ملات پاشیده شده

هنگام چیدمان آجر گاهی ممکن است کمی ملات روی آجرها پاشیده شود. لازم است این ملات ها در همان زمان پاک شود. همیشه توصیه می شود که قبل از استفاده از ساختمان این آلودگی ها پاک شود. برای این کار می توانید از کاردک برای برداشتن جرم ملات استفاده کرد.

ajor3

خصوصیات آجر نسوز نما با کیفیت

  • مقاوم در برابر باران های اسیدی:

باران های اسیدی دارای آلاینده های مضری می باشند که در میان خطرات و آسیب هایی که دارند به نمای ساختمان ها نیز آسیب می رسانند اما آجرهای نسوزی که کیفیت بالایی داشته باشند در برابر این باران ها مقاوم هستند و هیچگونه آسیبی به نمای ساختمان وارد نمی کنند.

  • ضد حریق:

آجر نسوز نما بالاترین مقاومت را در برابر آتش دارند و در برابر شرایط سخت حرارتی تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را می توانند تحمل کنند. البته بهتر است توجه کنید که حتما مواد با شرایط مناسبی تولید شده باشند.

  • ثبات رنگ:

دوام بالا و ماندگاری رنگ و تغییر نکردن آجرهای نسوز یکی دیگر از خصوصیات آجرهای نسوز با کیفیت است. معمولا بیشتر مصالح ساختمانی به مرور زمان و بر حسب تغییرات آب و هوایی که دارند دچار رنگ پریدگی یا تغییراتی در ظاهر خود می شوند. آجرهای نسوز با کیفیت در شرایط های گوناگون تغییری در ظاهرشان ایجاد نمی شود.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و عصر مهر هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه