بازار

چرتکه چیست؟

چرتکه که به نام قدیمی ترین کامپیوتر جهان نیز شناخته می شود، یکی از ابتدایی ترین ابزارهای محاسباتی بوده که در گذشته تاجران از آن به منظور انجام چهار عمل اصلی ریاضی استفاده می کردند. خوب است بدانید که تاثیرات مثبت این وسیله بر عملکرد مغز سبب شده تا در دنیای امروز نیز بسیاری از کودکان و نوجوانان در کلاس های آموزش این مهارت ثبت نام کنند.

چرتکه چیست؟

چرتکه وسیله ای به منظور انجام عملیات اصلی ریاضی نظیر ضرب، تقسیم، جمع و تفریق بوده که برای اولین بار در خاور نزدیک باستان، اروپا، چین باستان و غیره مورد استفاده قرار می گرفت. واژه ی چرتکه از زبان روسی به زبان فارسی وارد شده و در لغت به معنای تسبیح بوده و بر اساس نظر کارشناسان شکل ظاهری این وسیله می تواند اصلی ترین دلیل به منظور انتخاب این نام باشد.

تعریف محاسبات ذهنی چرتکه

در گذشته انجام محاسبات تنها به کمک ابزار فیزیکی چرتکه امکان پذیر بوده اما امروزه افراد متخصص در این راه می توانند با استفاده از انگشتان دست، مسائل  ریاضی را به صورت ذهنی محاسبه کنند.

چرا یادگیری مهارت چرتکه

در اغلب کارهای روزمره تنها یک نیمکره ی مغز فعال می شود اما با انجام محاسبات چرتکه به صورت ذهنی، دو نیمکره ی چپ و راست مغز به طور همزمان فعال شده از این روی یادگیری این مهارت تاثیر بسیاری بر عملکرد ذهن می گذارد. یکی از راه های پیشگیری از بیماری آلزایمر، انجام محاسبات ریاضی می باشد از این روی افراد در سنین بالا نیز می توانند به منظور یادگیری این مهارت اقدام کنند.

دوره آموزش چرتکه

در سال های اخیر تقاضا به منظور یادگیری مهارت چرتکه با افزایش بسیار چشمگیری رو به رو بوده هم چنین فواید یادگیری این مهارت در کودکی سبب شده تا بسیاری از والدین فرزندان خود را در کلاس های آموزشی چرتکه ثبت نام کنند. در ادامه ی این مقاله قصد داریم تا به بررسی دوره های گوناگون آموزش چرتکه بپردازیم.

روش های گوناگونی به منظور یادگیری این مهارت وجود داشته که هر یک به شرح زیر می باشد.

کلاس های حضوری: در کلاس های حضوری، این مهارت با استفاده از سه تکنیک دیداری، شنیداری و گفتاری آموزش داده می شود.

درکلاس های حضوری، آموزش از ابتدایی ترین سطح آغاز شده و در این مرحله عموما کودکان با روش استفاده از ابزار چرتکه آشنا می شوند.

نکته: بسیاری از دانش آموزان در سنین قبل از مدرسه در دوره های آموزشی چرتکه شرکت کرده از این روی مربی در ابتدا افراد را با چهار عمل اصلی ریاضی نظیر جمع، تفریق، ضرب و تقسیم آشنا می کند.

images 1705409734 65a67cc6e448e

کلاس های حضوری برای چه افرادی مناسب است؟

بسیاری از کودکان با اختلال اضطراب و وابستگی شدید به والدین دست و پنجه نرم می کنند همین امر سبب شده تا به جهت حضور در مدرسه با مشکلات فراوانی روبه رو شوند.شرکت در کلاس های حضوری چرتکه یکی از بهترین روش ها به جهت آماده سازی کودک برای حضور در مدرسه می باشد.هم چنین در کلاس های حضوری مربی تسلط بیشتری بر دانش آموزان داشته و با برگزاری آزمون های متعدد، سطح سواد آن ها را بررسی می کند.یادگیری مهارت چرتکه به صورت حضوری علاوه بر داشتن هزینه های جانبی نظیر حمل و نقل، نیازمند وقت و زمان بیشتری بوده  از این روی این روش برای والدین شاغل چندان مناسب نمی باشد.

 آموزش آنلاین مهارت چرتکه

با شیوع بیماری کرونا تدریس به صورت مجازی یا آنلاین بسیار رواج پیدا کرده است.حضور در کلاس های آموزشی مجازی چرتکه در هر مکانی  تنها با اتصال به اینترنت امکان پذیر بوده از این روی والدین شاغل می توانند به جهت صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه ها، فرزند خود را در کلاس های مجازی آموزش چرتکه ثبت نام کنند.

خرید پکیج های آموزشی

بسته های آموزشی چرتکه در سطوح گوناگون (مقدماتی، متوسط و پیشرفته) تولید شده و در بازار موجود می باشد.

بسته های آموزشی هزینه ی بسیار مقرون به صرفه ای به همراه داشته و دارای اقلام گوناگونی نظیر کتاب های آموزشی، فلش کارت، کیف آموزش و غیره می باشد.

نکته: جالب است بدانید که اقلام موجود در این وسیله سبب اشتیاق هر چه بیشتر کودکان برای یادگیری می شود.

هزینه ی شرکت در کلاس های آموزش چرتکه

هزینه ی شرکت در دوره های آموزش چرتکه با توجه به نوع کلاس ها و سطح دانش آموزان با دیگری متفاوت می باشد.به طور کلی شرکت در کلاس های حضوری هزینه ی بیشتری به نسبت خرید پکیج های آموزشی و کلاس های مجازی به همراه دارد.شما عزیزان می توانید به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها به آموزشگاه مورد نظر خود مراجعه فرمایید.

سطح یادگیری مهارت چرتکه

سطح مقدماتی یا مبتدی: اولین گام برای آغاز یادگیری مهارت چرتکه، سطح پایه یا مبتدی می باشد.در این سطح مفاهیم اولیه ی ریاضیات نظیر اعداد و روش های جمع و تفریق به کودکان آموزش داده می شود.با توجه به سرعت یادگیری دانش آموزان، سطح پایه یک یا دو ترم (معمولا ۱۲ جلسه) به طول می انجامد.

سطح متوسط: در این مرحله دانش آموزان با روش ضرب و تقسیم آشنا شده و آموزش سطح متوسط نیز مانند سطح پایه، دو ماه طول می کشد.

سطح پیشرفته: در سطح پیشرفته تمرکز تنها بر انجام محاسبات به صورت ذهنی بوده و سرعت و دقت دانش آموزان به چالش کشیده می شود.

توجه: این نکته را به یاد داشته باشید که مدت زمان آموزش سطح پیشرفته بیشتر از سطح مقدماتی و متوسط می باشد.

نکاتی مهم در خصوص دوره آموزشی چرتکه

مربی مناسب: یکی از موثرترین نکات در یادگیری کودک، انتخاب مربی مناسب می باشد.

در صورت عدم انتخاب مربی مناسب ممکن است کودک علاقه ی خود را برای همیشه نسبت به این مهارت از دست بدهد از این روی به شما والدین گرامی توصیه می کنیم که در این امر دقت داشته باشید.

صبوری: صبور باشید و به کودک خود زمان بدهید تا بتواند به خوبی این مهارت را درک کند.

این نکته را به یاد داشته باشید که اکثر کودکان در ابتدا عملکرد مناسبی نداشته و در یادگیری با مشکل رو به رو می شوند.

انتخاب آموزشگاه: آموزشگاه های متعددی به منظور آموزش این مهارت در سطح شهر وجود دارد از این روی به شما توصیه می کنیم که به جهت انتخاب بهترین گزینه، با دقت بیشتری عمل کنید.

این مطلب، یک رپورتاژ آگهی بوده و عصر مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نوشته های مشابه